שלבים בתהליך בניית אתרים

אתרי אינטרנט נבנים בתהליך מסודר שמטרתו לענות על צרכי הלקוחות ולהבטיח חיסכון בזמן, בכסף ובהוצאות. יתרה על כך, את אתרי האינטרנט אפשר לבנות על בסיס פלטפורמות שונות עם מאפיינים אחרים. המשמעות היא שצריך לבחור את הפלטפורמה המתאימה לבנייה של האתר עוד בשלבים מוקדמים של הגדרת הפרויקט. רק כך ניתן להבטיח עמידה בכל שלבי הבנייה ולמנוע חריגה מתוך מסגרת התקציב או לוח הזמנים.

 

עוד לפני כן, חשוב להבין את המשמעות של תהליך הבנייה. קודם כל, תהליך בנייה נכון חשוב קובע איך האתר ייראה. כיום אין לעסקים הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני והנראות של האתר שלהם היא פקטור משמעותי בשאלה האם יגיעו אליהם לקוחות חדשים. תהליך הבנייה של האתר אמנם מתרחש מאחורי הקלעים, אך הוא חשוב בגלל ההשפעה הישירה שלו על הלקוחות ועל התדמית או המוניטין של העסק.

 

שנית, תהליך בנייה נכון גם כי יש לו השלכות לטווח ארוך. בנייה נכונה תאפשר לקדם את האתר במנועי חיפוש וליצור עבורו יתרון אורגני מול אתרים מתחרים. במקביל, בנייה נכונה של אתר אינטרנט תוריד את הסיכוי לפריצות סייבר ותאפשר להגן על המידע של העסק והלקוחות. כל אלו הם שיקולים מנחים בקביעת תהליך הבנייה ובשמירה על השלבים החשובים.

 

מה כולל תהליך בניית אתר?

תהליך הבנייה עצמו של אתר אינטרנט חדש מתחיל באפיון. את האפיון מבצעים על בסיס שיקולי גרפיקה, תוכן והגדרת קהל היעד. האפיון עצמו יכול להתבצע על גבי מסמך רגיל ולפי היכרות של העסק עם הלקוחות הפוטנציאליים. במקביל, רצוי לבצע את האפיון של האתר המיועד יחד עם אנשי מקצוע מתחום התוכנה וזאת על מנת לבדוק היתכנות של פרויקטים מסוימים.

האפיון משמש כמצפן לבנייה נכונה של האתר. בעזרת האפיון אפשר לדעת מהם שלבי הבנייה, איך האתר אמור להיראות ואיזה סוג של אלמנטים גרפיים או טקסטואליים ייכנסו אליו. יתרה על כך, האפיון חשוב כי עליו אפשר לבצע התאמות ושינויים בקלות. את האפיון אפשר להעביר ללקוח לצרכי אישורים והוא משמש לקביעת לוח זמנים לקראת תהליך הבנייה בפועל של האתר החדש.

השלב הבא בתהליך בניית אתרים הוא בעיקרו טכני. בשלב הזה משתמשים בפלטפורמה הנבחרת על מנת להקים את המרכיבים השונים של האתר, להפוך את האפיון התיאורטי למציאות ולייצר סביבה להזנת תכנים. הקמת האתר יכולה להסתיים בתוך ימים ספורים אם מדובר בפרויקט קטן, או להימשך כמה חודשים אם הפרויקט גדול ותובעני.

בשלב האחרון של הבנייה מעלים את האתר לאוויר ובודקים אותו בסביבת פיתוח ולאחר מכן בסביבה רגילה. הבדיקות הללו מתבצעות טרם השקה רשמית של האתר ולפני שמוזמנים אליו גולשים ולקוחות, וזאת על מנת לטפל בבעיות הקיימות. אם השלב הזה עובר בשלום, ניתן להשיק את האתר ולהפעיל אותו כפי שנקבע באפיון המקורי.

 

יתרונות וחסרונות של תהליך בניית אתר מסודר

היתרון של תהליך בנייה מסודר הוא שגם הלקוחות וגם אנשי המקצוע יודעים איך הפרויקט ייראה. תהליך מסודר חוסך זמן, מאפשר לנצל טוב יותר את המשאבים הקיימים והוא עולה בקנה אחד עם הצרכים של עסקים מקצועיים ומבוססים.

החיסרון בבנייה מסודרת הוא שיש צורך בהשקעה כספית גבוהה יחסית ובהמתנה לסיום שלב מסוים לפני שעוברים לשלבים חדשים. זהו חיסרון שמקשה על בעלי עסקים קטנים ומונע מהם בנייה מהירה של אתרים חדשים.

לסיכום, בעלי עסקים מכל סוג צריכים לדעת איך בונים אתר אינטרנט. כך הם יכולים לבחור את השיטה שמתאימה להם ולהפיק ממנה יתרונות.